Aktivizační činnost - centra denních aktivit
Zájmové a volnočasové aktivity
Pobytová sociální služba aktivně podporuje klienty ve využívání běžných služeb, které jsou v daném místě dostupné, iniciuje a podporuje jejich integraci. Podporujeme využívání veřejných služeb s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu uživatele služeb. Bereme ohledy na jeho osobní cíle, potřeby a přání. Uživatelé komunitních služeb si sami rozhodují o využití svého volného času.
Uživatel služeb, který projeví takovou míru samostatnosti, znalostí, které by jej v případě volného samostatného pohybu ve městě či okolí nějak neohrozily má možnost, po vzájemné dohodě s poskytovatelem, využít nabídnutých služeb sám.
Uživatel, který v rámci svých možností není schopný využít nabízených služeb mimo zařízení sám, využije služeb v individuálním doprovodu zaměstnance, pokud to umožní provozní podmínky poskytovatele.
Uživatelé našich služeb mají možnost čerpat z pestré nabídky aktivizačních činností organizovaných v Domovu pod hradem Žampach.
CENTRA DENNÍCH AKTIVIT - NABÍDKA AKTIVIZAČNÍCH ČINNOSTÍ UŽIVATELŮ SLUŽEB:
VZDĚLÁVÁNÍ - PŘEDŠKOLNÍ VÝCHOVA, POVINNÁ ŠKOLNÍ A NAVAZUJÍCÍ ŠKOLNÍ DOCHÁZKA
Předškolní výchova uživatelů služeb Domova pod hradem Žampach je dle potřeby zajištěna v běžné mateřské škole. Docházka do mateřské školy je řešena individuálně a za osobní asistence.
Povinná školní docházka uživatelů služeb Domova pod hradem Žampach je zajištěna jednak ve třech třídách Speciální základní školy, mateřské školy a praktické školy Ústí nad Orlicí - dislokované třídy při domovu na Žampachu nebo přímo v této škole v Ústí nad Orlicí, ev. formou týdenního internátního pobytu. Na Žampachu se jedná o nižší a vyšší stupeň Základní školy speciální, rehabilitační třídu a třídu praktické školy. Dále domov využívá obdobně služeb žamberecké Střední a základní školy Žamberk.
Závěr školního roku - třídy na Žampachu (30.6. 2016)
Z výtvarné tvorby žáka Tomáše Rybičky ve škole - více informací - zde
Areál školy v Žamberku
Navazující školní docházka se realizuje na středním stupni těchto škol. Prohlubovat své vědomosti a praktické dovednosti lze v jednoletém či dvouletém vzdělávacím programu Praktické školy anebo lze získat ev. i výuční list absolvování učebního oboru v této škole (Odborném učilišti).
Centrum denních aktivit U Šimona Žampach– centrum rozvoje dovedností (CRD)
Následně po absolvování povinné a navazující školní docházky zajišťujeme možnosti dalšího rozvoje a udržování vědomostí, dovedností a návyků uživatelů služeb v našem centru rozvoje dovedností. Jedná se o centrum podílející se na individální výchově a vzdělávání prostřednictvím vlastních programů určených pro uživatele služeb našeho domova, kteří se již aktivně neúčastní povinné a navazující školní docházky, ale mají předpoklady pro rozvoj smyslů, vnímání, rozumových a dalších schopností a dovedností. Výchova a vzdělávání ve školičce je organizována dle harmonogramemu centra, na jehož základě dochází do centra uživatelé služeb v pravidelném režimu, který maximálně kopíruje průběh běžného školního roku, vč. prázdnin, ředitelského volna, apod. Také rozvrh hodin, rozsah výuky – výchovy a vybavení centra připomínají běžnou třídu speciální školy. Přístup k jednotlivým uživatelům respektuje jejich individuální potřeby, vzdělávací plán je sestavován na základě individuálních plánů osobního rozvoje za využití všech složek výchovy, tj. : trivium (čtení, psaní, počty), rozumová a smyslová výchova, hudební výchova, výtvarná a pracovní výchova, tělesná a pohybová výchova.
Centrum snoezelen Žampach– muzikoterapie, senzomotorická terapie (rozvoj smyslového vnímání) a logopedie
Centrum snoezelen Žampach
– muzikoterapie a senzomotorická terapie (rozvoj smyslového vnímání) a logopedie
Informační leták Snoezelen Žampach jako soubor - [PDF]
Kontaktní údaje Centra snoezelen Žampach:
Speciální pedagog (logoped)
Mgr. Markéta Novotná
E-mail: logopedie@csszampach.cz
Vnitřní tel. linka: 242
Speciální pedagog (muzikoterapeut)
Mgr. Tereza Kellerová
E-mail: snoezelen@csszampach.cz
Vnitřní tel. linka: 242
Speciální pedagog (muzikoterapeut)
Mgr. Radana Kholová
E-mail: centrum@csszampach.cz
Vnitřní tel. linka: 242
Fotografie a informace Centra snoezelen Žampach:
Součástí poskytovaných služeb v našem centru je také logopedie.
Logopedie je speciálně pedagogická disciplína, zabývající se fyziologií a patologií komunikačního procesu, dále prevencí a nápravněvýchovnou péčí při vadách a poruchách komunikace, nápravou vad řeči a výslovnosti. Pomocí speciálních metod a speciálních pomůcek se zde provádí reedukace všech řečových vad. Pracuje se i s logopedickými programy na PC s dotykovým monitorem.
O SENZOMOTORICKÉ TERAPII:
V senzomotorické terapii (snoezelenu) dochází k primární aktivizaci těžce mentálně retardovaných zaměřené hlavně na smyslové vnímání a prožitek pomocí světla, zvuku, doteku, chuti a čichu. K tomu je potřeba prostředí, ve kterém je možné se koncentrovat, vnímat své okolí:
- dostatek času a volný prostor, aby si dítě samo vyzkoušelo a vybralo co je mu příjemné, při čem se cítí dobře, na co se chce dále soustředit- impuls má vycházet z prostředí snoezelenu, které je lákavé, povzbuzující- pro skutečnou relaxaci je nezbytný i pocit bezpečí, vnějšího klidu, uvolnění /u dětí s autismem se snoezelen využívá často ke zklidnění/- doba, kterou zde dítě stráví je závislá na jeho reakcích a potřebě, pobyt se nesmí ukončit předčasně, je potřeba respektovat tempo uživatele- ve snoezelenu jsou oslovovány různé smysly, někdy se mluví o "bombardování" smyslů- zesílením některých podnětů s vyloučením podnětů rušivých se motivuje dítě k vnímání a podporuje se jeho duševní rozvoj.
___
Spojení snoezelen (vyslovujeme "snuzelen") vzniklo ze dvou holandských slov: Snuffelen – znamenající větřit nebo čichat a Doezelen – což znamená podřimovat nebo klimbat...
Metoda v sobě spojuje myšlenku dynamiky s relaxací. Ve svém důsledku metoda probouzí smysly, jež jsou oslovovány postupně, každý zvlášť. Děti jsou tak vedeny k chápání reality (slyšet, vidět, cítit, ochutnat, dotknout se). Je jim umožněno prožívat nejrůznější pocity (štěstí, podrážděnost, uspokojení apod.). Přitom je jim ponechána možnost vlastního jednání (mohou chodit, pohybovat se). Velmi důležité je i navázání kontaktu mezi dítětem a jeho bezprostředním okolím. Metoda Snoezelen ve své podstatě vychází z předpokladu, že naše smysly jsou snadno oslovitelné v ovzduší pohody. Zdravý člověk je bez větších problémů schopen najít sám místa, kde se cítí příjemně. Postiženým lidem je nutné takováto místa vytvořit. Pak je možné velmi selektivně oslovit jejich smysly. Zároveň je jim poskytnut prostor pro jejich spontánní reakce.
Centrum muzikoterapie a rozvoje smyslového vnímání - Snoezelen centrum Žampach
O MUZIKOTERAPII :
V muzikoterapie se cíleně využívá zvuku a hudby k terapeutickým účelům. Poslech hudby vyvolává v člověku určité psychické i somatické procesy. Člověk vnitřně pociťuje a prožívá působení hudby. Hudba a jednotlivé zvuky v něm vyvolávají jisté nálady, pocity, afekty, jakož i změny chování a současně jsou ovlivněny i nejdůležitější vegetativní funkce, ale i tvorba hlasu, řeči i vlastní hudební aktivity.
Působení hudby je vhodné i pro znevýhodněné jedince s mentální retardací, ale i jinými typy postižení.
Muzikoterapie v práci s dětmi i dospělými mentálně retardovanými zaznamenává velmi kladné výsledky. V psychopedii je tedy zařazení muzikoterapie zcela na místě. Zejména u osob s postižením rozumových funkcí, tam kde je porušena i schopnost koncentrace a ve sféře citů převládají afekty nad emocemi a dále ve spojení s některými tělesnými anomáliemi nebo s menší pohybovou obratností. Muzikoterapie v těchto případech rozvíjí sluchové schopnosti vnímatelů, využívá jejich zájmu o jednotlivé zvuky a tóny a prohlubuje citové prožitky. Také lze trénovat rozvoj motoriky a v některých případech i koncentrace. Navíc je zvuk a hudba ideálním prostředkem abreakce k uvolnění zátěžových stavů a nastřádané tenze.
O CENTRU MUZIKOTERAPIE A SENZOMOTORICKÉ TERAPIE NA ŽAMPACHU - SNOEZELEN CENTRUM ŽAMPACH:
Centrum bylo vybudováno s uvedením do provozu v listopadu roku 2006 jako půdní vestavba nad zámeckou kaplí v rámci Projektu pardubického kraje, který byl spolufinancován Evropskou unií - Evropským fondem pro regionální rozvoj.
Centrum zahrnuje dvě místnosti předělené mobilní stěnou a příslušenství v podobě skladovacích prostor, sociálního zázemí, vč. kabinetu a kuchyňky. Prostory jsou materiálně a technicky vybaveny pro provozování centra muzikotarapie, centra rozvoje smyslového vnímání a pro logopedii.
Vedením centra je pověřen odborně kvalifikovaný pracovník - speciální pedagog, který zabezpečuje speciální činnosti centra v návaznosti na ostatní poskytované služby Domova pod hradem Žampach.
FILMOVÁ TVORBA - účast na filmovém festivalu MENTAL POWER PRAGUE FILM FESTIVAL
Filmová tvorba s lidmi s hendikepem v Domově pod hradem Žampach
Je to již mnoho let, co jsme objevili mezinárodní festival Mental Power Prague Film festival… Objevili, vyzkoušeli a zamilovali si… a od té doby tvoříme krátký film každý rok. Děláme to nejen proto, abychom zažívali neobyčejné chvíle na festivale v Praze, nejen ze soutěživosti, nejen z radosti z dalších projekcí i pouštění si filmů doma pro sebe a přátele, také pro posílení sebevědomí, podporu vzniku nových vztahů v normálním prostředím všech lidí.
Hlavně ale i pro pochopení běžné společnosti, že tito lidé jsou fajn, normální, jen s trochu jinými schopnostmi, prostě sem na svět patří stejně jako my. …a proto točíme!
Kontaktní údaje pro filmovou tvorbu:
speciální pedagog (logoped)
Mgr. Markéta Novotná
E-mail: logopedie@csszampach.cz
Vnitřní tel. linka: 242
FILMOVÁ TVORBA - účast na filmovém festivalu MENTAL POWER PRAGUE FILM FESTIVAL - více informací - archiv
Centrum denních aktivit u Šimona Žampach – dílenské činnosti - dílna keramická
Ukázka výrobků z dílny keramické: část 1 část 2
CENÍK VÝROBKŮ - KERAMIKA: soubor PDF - ke stažení
Z REALIZOVANÝCH PROJEKTŮ KERAMICKÉ DÍLNY
KALENDÁŘE
Kalendář - 2014 Kalendář - 2009 Kalendář - 2008 Realizované prezentace - expozice - archiv
´MŮJ SVĚT´ - v roce 2016 domov vydal omalovánky
Václav Král - Můj svět - omalovánky - náhled
´ŽIVOT VTIŠTĚNÝ DO BAREV´ - prodejní výstava výrobků obyvatel žampašského domova, pořádá Městské muzeum Česká Třebová a Domov pod hradem Žampach. VERNISÁŽ VÝSTAVY ve čtvrtek 28.4. 2016 od 17:00 hodin
Výstava potvrvá do 5.6. 2016 ve výstavních prostorách budovy muzea v České Třebové, Klácelova ulice.
Otevřeno denně mimo pondělí 8.00 -18:00 hodin. Více informací - zde.
"Z pod hradu Žampach ..."
Předsálí Jednacího sálu Senátu PČR 31.3. - 13.4. 2015.
Vernisáž výstavy pod patronací senátora Ing. Petra Šilara se koná v úterý 31.3. 2015 od 17:00 hodin
Neprodejní výstava výrobků dílen Domova pod hradem Žampach v Senátu PČR.
Jarní prodejní výstava 2014
výtvarných dílen domova "NĚCO ZE ŽAMPACHU". Vernisáž 24.4. 2014 od 18.00 hodin - Galerie Kandela svítidla Žamberk. Otevřeno až do 17.5.2014. Více informací - zde.
Jarní prodejní výstava 2013
produktů aktivizačních center domova byla otevřena v IC a Městském muzeu Letohrad ve dnech 8.3.2013 – 30.3.2013.
Vernisáž se uskutečnila 8.3.2013. Více informací - zde.
Jarní a naše 2012 ...
VÝSTAVA VÝROBKŮ dílenských center domova v TIC Jablonné nad Orlicí
Vernisáž 4.3. 2012 od 17.00 hodin. Výstava byla otevřena do 14.4.2012. Více fotografií - zde
Todlé - taklé 2011 ...
VÝSTAVA VÝROBKŮ dílenských center domova v Malé scéně v Ústí nad Orlicí
Vernisáž 1.3. 2011 od 17.00 hodin. Výstava byla otevřena do 30.3.2011. Více fotografií - zde
Z HISTORIE KERAMICKÉ DÍLNY
Práce s keramickou hmotou má v našem zařízení mnohaletou tradici. Přibližně od roku 1992 se stala tato činnost běžnou součástí rukodělných aktivit obyvatel našeho domova a specifické potřeby pro technické a strojní vybavení vedly k vytvoření u nás první keramické dílny v tehdy nevyhovujících, ale atraktivních prostorách zámeckého sklepení.
Původní keramická dílna - sklep pod zámeckou budovou
Dílna prostorách v klenutém sklípku pod správní budouvou
DÍLENSKÉ CENTRUM V DOMKU "KOLDA" před jeho přemístěním v roce 2021 do Centra denních aktivit U Šimona
K výraznému posunu a zkvalitnění došlo v roce 2005 v souvislosti s dostavbou Domků ve stráni Žampach. V přízemí jednoho z domků - KOLDA - byly vybudovány a zařízeny prostory, do nichž se přesunula dílna keramiky.
dílna před přemístěním do Centra denních aktivit U Šimona
Centrum denních aktivit U Šimona Žampach - dílenské činnosti - dílna výtvarná
Výtvarná dílna v prostorách Centra denních aktivit v budov U Šimona (od roku 2021)
UKÁZKA DÍLENSKÝCH VÝROBKŮ: CENÍK VÝROBKŮ: soubor PDF - ke stažení Výrobky ze skla - pdf ukázka, 2022
svíčkařské a textilní výrobky výrobky ze skla 1
výrobky ze skla 2 výrobky ze skla 3 Václav Král - omalovánky Můj svět
Z činnosti dílny - příprava výrobků pro výstavy:
Výrobky ze skla:
|
Výrobky z vosku:
Svíčkařská dílna je jedním z center aktivit domova, jejíž produkce je dobře známa široké veřejnosti, a to především díky prezentaci tohoto centra na různých akcích akcích pořádaných pro veřejnost.
Centrum denních aktivit U Šimona Žampach - dílenské činnosti - dílna textilní
Práce v textilní a tkalcovské dílně patří již několik let k významným aktivizačním činnostem určených pro uživatele služeb Domova pod hradem Žampach. Dílna dnes disponuje dvěma tkalcovskými stavy a dalším potřebným vybavením. Do produkce dílny patří zejména tkané koberce, polštářky, tašky, kabelky, prostírání a další dekorační a užitkové předměty. Veškeré použité materiály jsou většinou přírodního charakteru, ekologicky a zdravotně nezávadné a v přírodě odbouratelné.
V současné době máme v tkalcovské dílně vytvořené podmínky pro pracovní uplatnění dvou až tří uživatelů našich služeb, k významnému zlepšení těchto podmínek by mohlo dojít rekonstrukcí hospodářských budov a s tím souvisejícím vytvořením nových prostor pro tkalcovskou dílnu.
UKÁZKA DÍLENSKÝCH VÝROBKŮ: výrobky tkalcovské dílny
Z činnosti dílny - příprava výrobků pro výstavy:
Práce na ručním tkalcovském stavu
Příprava příze (navíjení příze z polotovarů)
Výrobky dílny
Ukázka výrobků
OBCHŮDEK A DÍLNA ´Z POD HRADU ŽAMPACH´
Tyršova ul. č. 353, 561 51 Letohrad
Telefon do obchůdku č. 702 177 617 E-mail: dilna.chb@uspza.cz
Více informací o našem obchůdku - zde
Z aktivitační činnosti v dílně při obchůdku:
Chov domácích zvířat je tradiční součástí nabídky aktivizačních center Domova pod hradem Žampach. Prostředkem pro zooterapii uživatelů našich služeb je chov drobného domácího zvířectva (např. králíků, morčat, slepic, holubů a kachen), ale také chov ovcí, koz, osla a koní, které se uplatňují rovněž v provozování hipoterapie (hiporehabilitace). V současné pečujeme o dvě klisny (Hanču a Báru) a o oslici Amálku. Domov pod hradem Žampach má pro chov domácích zvířat dobré zázemí v podobě stájí a chlévů, výběhů pro zvířata. Provozuje veřejnosti přístupný tzv. český dvorek s domácímu zvířaty.
Fotografie z chovu domácích zvířat
Další fotografie v naší galerii, např. - zde
Hiporehabilitace
Domov pod hradem Žampach uplatňuje od roku 1991 v sociální službě HIPOREHABILITACI, která vychází ze základního předpokladu, že péče o koně a jízda na něm je nejen výborným prostředkem pro rehabilitaci tělesných onemocnění nebo defektů, ale ovlivňuje fyziologický a psychický vývoj, formuje rozvoj osobnosti, pozitivně působí na smyslové činnosti a má silný socioterapeutický vliv.
Hiporehabilitace v pedagogice a sociální praxi (HPSP) je jedním z oborů hiporehabilitace. Jedná se o metodu speciální pedagogiky, sociální pedagogiky a práce, využívající prostředí určeného pro chov koní a práci s nimi, kontaktu s koněm, ale i s jinými zvířaty a interakce s nimi jako prostředku k motivaci, aktivizaci, výchově a vzdělávání lidí se zdravotním postižením a specifickými potřebami. Využívá při tom motivačního a sociálně aktivizačního působení zvířat na člověka.
Hipodrom" - nástupiště pro "vozíčkáře" a malý výběh pro koně.
Svým zaměřením umožňuje HPSP začlenit do terapie i jedince s těžkou mentální retardací a zdravotním postižením vysokého stupně. Kontraindikací je pouze alergie na zvířecí prach a nepřekonatelný strach ze zvířat. Při HPSP se využívají kromě koní i jiná zvířata, např. drobní hlodavci, kočky, ptáci.
HPSP v našem zařízení zajišťuje tým pracovníků s odbornou kvalifikací a je určeno především pro obyvatele Domova pod hradem Žampach. Obyvatelé zařízení se pod odborným dozorem starají o dva koně (českomoravského belgika a křížence ponyho s arabským koněm), morčata, zakrslé králičky a kočky.
Toto centrum splňuje všechna kritéria předepsaná Českou hiporehabilitační společností, včetně technického zázemí a bezbariérovosti. Provoz hipocentra je celoroční, pouze jízdy na koních jsou vzhledem k dosud chybějící kryté jízdárně omezené počasím. Domov usiluje o získání finančních prostředků z fondů EU k realizaci záměrů celkové rekonstrukce materiálně technického zázemí a podmínek pro provozování HPSP a chovu koní, domácích a jiných zvířat.
Cílem této aktivity je také vytváření úzkých vztahů obyvatel domova s okolním společenským prostředím, prostřednictvím veřejně přístupného areálu pro chov domácích zvířat. Areál je tak předmětem častých návštěv rodičů s dětmi.
Canisterapie
Canisterapie, jako jedna ze zooterapií, je všeobecně uznávaná terapie handicapovaného jedince za pomoci psa. Tuto terapii poskytujeme v našem zařízení od roku 2001. Canisterapie je v Domovu pod hradem Žampach využívána též v rámci smyslové výchovy v činnosti našeho centra snoezelen.
Canisterapie v centru snoezelen
Další fotografie v naší galerii - zde
Pracujeme se psy plemen Border Collie a menšími Cavalier King Charles Spaniely.
Psy nám pro práci cvičí a připravují manželé Ing. Radko Loučka, CSc. a Mgr. Eva Loučková († 2013), kteří se i na samotné canisterapii jako terapeuti v parcovním týmu podílejí.
Terapeutem z našeho domova je speciální pedagog se specializací na logopedii Mgr. Markéta Novotná, proto je u nás canisterapie zaměřena na rozvoj komunikačních schopností, dále pak na celkový rozvoj osobnosti klientů, jejich zdravotní i psychický stav, na sportovní rozvoj, na zlepšení interpersonálních vztahů mezi klienty vzájemně, mezi klienty a terapeuty, mezi klienty a zvířaty, na potlačení strachu i jiných psychosomatických problémů.
Z autorské výstavy fotografií, 2011
Zahradnictví - zahradní terapie
o zahradní terapii v pořadu ČT
Zahradnictví vždy patřilo k zámeckému areálu a ne jinak tomu bylo i v době, kdy zámek a areál začal sloužit sociálním účelům. Zahradnické činnosti se staly významným prostředkem pracovní terapie uživatelů sociálních služeb - zahradní terapie. Pracovní činnost v tomto centru patří u obyvatel domova k velmi oblíbeným díky tomu, že zahradnictví je také velmi dobrým zázemím pro společenský život a kontakty uživatelů, které přesahují hranice našeho domova. Například produkty našeho zahradnictví jsou běžnou součástí nabídky pro veřejnost, která navštěvuje náš zámecký areál.
Centrum zahrada je v provozu celoročně (byť v zimě je provoz omezený) a jeho součástí je zeleninová a ovocná zahrada, vytápěné skleníky a fóliovníky, vše na rozloze přibližně jednoho hektaru. Mezi nejběžnější produkty zahrady patří běžná zelenina (rajčata, okurky, papriky, salát, …), muškáty, pokojové i řezané květiny a ovoce, vč. moštování. Veškeré produkty putují především do našeho stravovacího provozu nebo jsou prodávány zaměstnancům a veřejnosti.
Centrum zahrada, to ale není jen práce. Členové pracovní skupiny tvoří dobrou partu i pro chvíle volna, slaví společně narozeniny, svátky, scházejí se o vánocích a při dalších příležitostech.
Naši zahradníci na fotografii .....
Fotografie z našeho zahradnictví
Fotografií z brožury Pardubického kraje 2019 - zde
Více fotografií 2018 v naší galerii
Více fotografií 2016 v naší galerii
Více fotografií 2015 v naší galerii
Pracovní terapie v údržbě zámeckého areálu a arboreta
Reportáž Českého rozhlasu - podzimní práce v Arboretu Žampach
ZVUKOVÝ ZÁZNAM: Český rozhlas Pardubice - 3.10.2010 03:47 2,6 MB
Článek novinový - Arboretum se připravuje na zimu 2010 - zde
Pracovní uplatnění uživatelů služeb na pracovištích mimo Žampach
Uživatelé služeb Domova pod hradem Žampach jsou podporováni v možnostech pracovního uplatnění na pracovištích v běžném společenském prostředí a v chráněných dílnách a pracovištích. Zde mají možnost uplatnit získané pracovní dovednosti a návyky z pracovní terapie a pracovních činností organizované v domovu.
Domov pod hradem Žampach poskytuje uživatelům sociálně právní podporu a pomoc při uzavírání smluv v těchto pracovně právních vztazích pro výkon produktivní práce v pravidelném či sezonním zaměstnání.
Fotodokumentace příkladů pracovního uplatnění:
Pracovní uplatnění ve firmě P.U.P. Ústí nad Orlicí.
Pracovní uplatnění na pracovišti Stateček U dubu Líšnice (chráněná pracovní místa občanského sdružení Šťastný domov).
Pracovní uplatnění ve firmě Unita Letohrad
Sportovní klub Radost Žampach
Přejít na informace k Národní turnaj v přehazované ČHSO - DŘEVĚNICE - zde
Sportovní klub Radost Žampach ČHSO (SK Radost Žampach) je registrovaným členem a jedním ze zakládajících členů Českého hnutí speciálních olympiád. SK Radost Žampach sdružuje ve svých řadách sportovce a trenéry zimních i letních speciálně olympijských disciplín za účelem pravidelné přípravy (tréninku) členů a jejich účasti v systému speciálně olympijských soutěží v tuzemsku a v zahraničí. Členové klubu jsou nositeli medailí z letních i zimních národních Speciálních olympiád i několika medailí ze Speciálních olympiád konaných v jiných zemích Evropy a Ameriky. SK Radost Žampach se ve své činnosti řídí principy speciálních olympiád a umožňuje tak všem svým členům zažít pocit úspěchu v soutěžích, které jsou členěny na základě kategorií - sportovců s přibližně stejnými pohybovými dovednostmi.
České hnutí speciálních olympiád (ČHSO) je oficiálním akreditovaným národním programem Special Olympics Inc. Hry ČHSO v souladu s cíli SO, nechtějí být hrami pouze pro sportovně zdatné jedince, na druhé straně však nechtějí tyto sportovce z her vylučovat. Proto pojem kvalifikace či výběru dostává v SO poněkud jinou náplň než obvykle. Jde o to, rozdělit závodníky do skupin na základě přibližně stejných pohybových dovedností, aby každý měl stejnou šanci uspět. V každé takovéto skupině může být nanejvýš 8 závodníků. K důležité zásadě her patří i to, že odměňováni jsou všichni účastníci. Pro slavnostní vyhlašování výsledků je připraveno 8 stupňů vítězů, závodníci na 1. až 3. místě jsou odměněni medailemi, na 4. až 8. místě stužkou. Respektování těchto principů přispívá k tomu, že SO hry jsou hrami pohody, radosti a dobré nálady, hrami, na kterých vládne zdravý duch sportovního zápolení, kde však neúspěch nevede ke smutku a traumatům, neboť radost z účasti je právě tak velká jako radost z vítězství.
Více k ČHSO na oficiálních stránkách hnutí: http://www.specialolympics.cz
PŘEHAZOVANÁ- DŘEVĚNICE U JIČÍNA Národní turnaj Českého hnutí speciálních olympiád |
Zpravidla druhý víkend v červnu se tak areál v Dřevěnici stává místem setkání téměř tří set sportovců, partnerů a trenérů z přibližně 30 sportovních klubů celé ČR. Od pátku do neděle však v Dřevěnici nejde jen o sportovní turnajové klání, program je zpestřen i o mnohá kulturní vystoupení a společenské akce.
Další fotografie z turnaje v roce 2022
HUDEBNÍ SOUBOR BARBUŠÁCI
Hudební soubor Barbušáci Domova pod hradem Žampach navazuje na letitou historii hudebních a pěveckých kroužků, které vždy neodmyslitelně patřily k zájmovým útvarům Domova pod hradem Žampach. Ve své činnosti využívá muzikoterapeutických prvků (bubínky, Orffovy nástroje, dešťová hůl, …) a rytmického cítění členů souboru. Význam hudby pro rozvoj člověka s mentálním postižením je neocenitelný, hudba zasahuje celou psychiku jedince, intenzivně rozvíjí zejména smyslové vnímání, estetické cítění, pohybovou činnost. Vede k soustředění pozornosti, rozvíjí paměť a fantazii.
Svoji činnost soubor prezentuje nejen při různých příležitostech v domově (Zámecká slavnost, Letní hudební festival, …), ale i při vystoupeních na společenských akcích mimo domov.
Ukázka na: http://www.youtube.com
15.5. 2019 FESTIVAL POD DUHOVÝMI KŘÍDLY Holice 2019
Barbušáci se zúčastnili regionálního kola Duhové křídlo 2019 s pásmem písní Staré časy.
18.12. 2018 Barbušácí na akci Vánoční trhy ve městě Žamberk (pasáž hotelu Panský dům)
27.5. 2017 Barbušáci na akci Zámecká slavnost v Domovu pod hradem Žampach
4.05. 2017 Barbušáci na akci Majáles LSG Letohrad
30.3. 2017 Vystoupení Barbušáků - přehlídka uměleckých souborů - Tylovo divadlo - Polička
22.9. 2016 Den Orlickoústecké nemocnice a Integrační den osob se zdravotním postižením
14.9. 2016 Hamzova léčebna - Luže Košumberk - vystoupení pro pacienty léčebny
13.5. 2016 SELÁJAM Letohrad - vystoupení Barbušáků s poděkováním studentům LSG o.p.s LETOHRAD za finanční dar
09.03.2016 Barbušácí zahráli a zazpívali na přehlídce uměleckých souborů - Tylovo divadlo Polička
31.3.2015 Barbušáci zazpívali v Praze na Vernisáži výstavy "Z pod hradu Žampach..." v Senátu PČR tisková zpráva zpráva na www deníku
6.9.2013 Barbušáci v Polsku na akci "20-lecia Domu Pomocy Społecznej w Podzamku"
13.07. 2013 Barbušáci na akci Letní hudební festival pod hradem Žampach video - YouTube
3.05. 2013 Barbušáci na akci Majáles LSG Letohrad video - YouTube
12.03.2013 Barbušácí na přehlídce uměleckých souborů - Tylovo divadlo Polička video 1 - YouTube
video 2 - YouTube video 3 - YouTube video 4 - YouTube
8.3. 2013 Letohrad - zahájení výstavy výrobků aktivizačních center domova v Městském muzeum Letohrad video - YouTube
22. 12. 2012 - Barbušáci - zámecké nádvoří Potštejn - 3. advetní koncert video 1 - YouTube video 2 - YouTube
Barbušáci - Včelka Mája - záznam1na YouTube - zde Záznam 2 na YouTube - zde
7.12. 2011 Vánoční koncert - nádvoří zámku Potštejn novinový článek - zde
Reportáž Regionální televize OIK: článek - na www TV-OIK - zde
VIDEO TV-OIK: BARBUŠÁCI v Domově sv. Kryštof Ústí nad Orlicí - 8.11.2011 - 0:41 [mp4] 6 MB
říjen 2011 - Dny otevřených dveří
16.7.2011 Letní hudební festival pod hradem Žampach
28. 5. 2011 Zámecká slavnost Žampach - dopoledne
28. 5. 2011 Zámecká slavnost Žampach - odopoledne
28. 5. 2011 Zámecká slavnost Žampach - odopoledne
Z PŘÍPRAVY SOUBORU
Z OHLASŮ NA VYSTOUPENÍ SOUBORU:
18.10. 2011 - Vystoupení v Domovu pokojného stáří v Ústí nad Orlicí v Kerharticích
Taneční soubor
(archivní informace - činnost ukončena)
Činnost tanečního souboru Ginkgo byla zaměřena na přípravu k účasti na akcích a na vystoupení našich obyvatel při různých příležitostech (mezinárodní soutěže a festivaly). Tanečníci se pomocí symbolického vyjadřování učí lepší komunikaci, citlivě vnímají a reagují na pohybová gesta, to vede k zlepšení vyjadřování a spolupráci ve skupině. Soubor úspěšně spolupracuje s canisterapií, která je v domově aktivně provozována a s partnerskými zařízeními.
Soubor několik let vedla naše Gábina Brůnová.
09.03.2016 - soubor Ginko zatančil na přehlídce uměleckých souborů - Tylovo divadlo Polička
s postupem na galavečer Duhové křídlo 2016 zpráva na www deníku novinový článek video Facebook
Z AKCÍ SOUBORU
1.6. 2019 - ZÁMECKÁ SLAVNOST
23. - 26.4. 2019 - FESTIVAL PATŘÍME K SOBĚ 2019 - SEMILY
27.5. 2017 - společné vysoupení souboru Ginkgo na Zámecké slavnosti
20.9. 2016 - vystoupení na akci Duhové křídlo 2016 - Svitavy
06.05. 2016 - soubor Ginko zatančil na Mezinárodním dni tance v Žamberku
10. - 12. 9. 2015 - soubor Gingo na 25. ročníku festivalu Jičín - město pohádky - více fotografi tisková zpráva
27. 5. 2012 - soubor Ginko společně s kapelou Dead Killers z Lukavice na 21. Ročníku festivalu MEZI PLOTY v léčebně bohnického areálu Praha
Vystoupení si všichni náležitě užívali - jak tanečníci, kapela tak i diváci. Dead Killers to pořádně rozbalili jak se sluší na metalovou kapelu a tanečníci z Ginka je parodovali v úžasných tanečních kreacích. Odměnou byl nejen potlesk diváků, ale i zhlédnutí dalšího programu festivalu – Vypsaná fixa i Kašpárek v rohlíku nás nadchli , ale i divadelní scéna na schodech měla báječný program – Cabaret Calembur, Divadelní soubor Diaj i Kabaret Červená trojka , a to bylo těch podií a scén opravdu hodně, však tomu odpovídala i atmosféra celého festivalu. Děkujeme agentuře Nedomysleno s. r. o. za pozvání a těšíme se na další ročník.
PATŘÍME K SOBĚ 2012 - 12. - 27. 4. 2012
článek novinový - zde článek na www deníku - zde
PATŘÍME K SOBĚ 2011 - 12. - 14. 4. 2011
MOSTY 2009 - 17. - 19. 9. 2009 - Praha
Vystoupení v Betlémské kapli v Praze sklidilo velký potlesk (projekt MOSTY )
Duchovní aktivity - spolupráce s církví
Vedle pravidelného sloužení mší v zámecké kapli na Žampachu bylo v roce 1991 v Domovu pod hradem Žampach obnoveny také zájmové aktivity duchovního charakteru a obyvatelům domova se znovu naskytla možnost účasti v programech organizovaných pro ně církví, a to přímo na Žampachu.V osobě Pavla Rumla, evangelického faráře z Letohradu našli svého prvního takového kamaráda a s panem farářem získali obyvatelé domova postupně mnoho dalších nových přátel a možností nových aktivit mimo domov. Po odchodu Pavla Rumla na pozici vojenského kaplana se ujala této činnosti paní Rumlová a následně paní farářka Mgr. Jiřina Kačenová. V současné době za našimi klienty pravidelně dochází také P. Wiesław Kalemba ze Žamberka.
Výběr z archivní fotodokumentace Pavel Ruml - první vojenský kaplan - S biblí do války - článek [PDF] 4 MB
pan farář, později kpt. Mgr. Pavel Ruml
Pan farář při zahájení výstavy obrazů Pavla Chládka - archiv novinových článků
Společné zpívání v kapli, 2006
Paní farářka Rumlová
Z návštěvy v domovu v listopadu 2008
Zájmové rekreační a sportovní jednodenní a pobytové akce
Uživatelé našich služeb mají k dispozici nabídku zájmových rekreačních, sportovních jednodenních i vícedenních pobytových akcí. Přednostně podporujeme uživatele v účasti na individuálních aktivitách nebo aktivitách v malých skupinkách, které se konají v běžném prostředí místní komunity nebo v blízkém okolí obce či města.
Z FOTODOKUMENTACE TĚCHTO AKCÍ:
fotogalerie - akce pobytové fotogalerie - kulturní a společenské akce
Z ARCHIVU ZAHRANIČNÍ SPOLUPRÁCE A POBYTŮ:
více informací o zahraniční spolupráci - archiv - zde
2019 Slovensko - Zemplínská Šírava s ZSS Egídius Bardejov (10.8.-17.8.)
Ze zahraničních pobytových akcí je významná spolupráce s Rotary Clubem Woerden, na základě které se uskutečňuje týdenní poznávací a rekreační pobyt v Holandsku, vždy pro 3 zaměstnance a šest obyvatel našeho domova.
Více k tomu - o pobytu v Holandsku - v roce 2008
Více k tomu - o pobytu v Holandsku - v roce 2006.
Více k tomu - o pobytu v Holandsku - v roce 2004.
Více k tomu - o pobytu v Holandsku - v roce 2002.
Z DALŠÍCH AKCÍ A AKTIVIT:
Tříkrálová besídka a tradice žehnání domům na Žampachu
Z dalších akcí:
Taneční kurzy s Věnečkem, které pořádáme ve spolupráci se SPMP Ústí nad Orlicí vždy na podzim pro naše obyvatele, děvčata z partnerských zařízení a děti z rodin již od roku 1992. Více o tanečních a věnečku - zde.
Žampašská pouť, jde o znovuoživení tradiční akce v obci Žampach z podnětu našeho ústavu. Dnes již na tuto akci míří v druhé polovině srpna desítky obyvatel z blízkého okolí a zejména obyvatelé našeho domova, jejich kamarádi, příbuzní. Více o této akci - zde
Letní a zimní speciální olympiády, pořádané v ČR i v zahraničí pod hlavičkou Českého hnutí speciálních olympiád.
Rehabilitační pobyty a pobytové akce, se konají již mnoho let zejména ve spolupráci se Sdružením pro pomoc mentálně postiženým (SPMP)Ústí nad Orlicí na různých místech ČR ( Orlické hory, Šumava, Beskydy, Český Ráj, Mariánské Lázně, atd.), ale i v zahraničí ( Itálie, Španělsko, … ).
Sportovní turnaje a sportovní pobytové akce, rovněž v zahraničí např. pořádané Lebenshilfe v SRN - evropské forbalové setkání Duisburg. Sem patří i velké množství jednodenních i pobytových sportovních her a turnajů (stolní tenis, atletika, přehazovaná, plavání, běžecké lyžování, … )
Vedle hlavních tradičních akcí, na které je především zaměřen narůstající zájem veřejnosti zajišťuje Domov pod hradem Žampach pro uživatele našich služeb v průběhu každého kalendářního roku pestrou nabídku zájmových, kulturních, sportovních a rekreačních aktivit. Jedná se o desítky různorodých akcí a aktivit, jejichž prostřednictvím jsou naši uživatelé služeb podporování v začleňování do společenského života. Větší část těchto aktivit se proto uskutečňuje v mimoústavním prostředí a tyto akce a činnosti jsou v nabídce také upřednostňovány.
Společenské večery, plesy, pořádané partnerskými a regionálními organizacemi patří tradičně k místům setkání našich obyvatel s obyvateli jiných zařízení. Koncerty a benefiční akce, např. „Chceme být s Vámi“ pořádané nadací TV NOVA, Matějská pouť a další.
Z dalších významnějších prezentačních akcí: duben - jarní (velikonoční) výstava – společná prodejní výstava center aktivit Domova pod hradem Žampach, květen - pouť Letohrad, PALETA – regionální výtvarná soutěž pro lidi s postižením - Solnice, červenec – Svatoanenské slavnosti – Žíreč